Türkiye'de de görülen Delta varyantıyla ilgili uzmandan korkutan uyarı: Tüm varyantların en bulaşıcısı

23.06.2021 09:45 - A +
Türkiye'de de görülen Delta varyantıyla ilgili uzmandan korkutan uyarı: Tüm varyantların en bulaşıcısı

İlk olarak Hindistan'da tespit edilen koronavirüs varyantının (Delta) bu yıl içinde ABD'de Kovid-19'un "yeniden dirilişine" neden olabileceği açıklandı. Uzmanlar, Delta varyantının şimdiden ülke çapındaki her 5 vakadan 1'ini oluşturmuş olabileceğini söylüyor. Delta varyantı İngiltere'de süratle yayıldı ve geçen yıl ilk kez Alpha olarak tanımlanan varyantın yerini aldı.

Baylor Tıp Fakültesi Ulusal Tropikal Tıp Okulu dekanı Dr. Peter Hotez Pazartesi günü CNN'den Ana Cabrera'ya verdiği demeçte, "Bu, gördüğümüz tüm varyantların en bulaşıcısı. Britanya'da ne olduğunu gördük, tüm ulusu silip süpürdü. Bu yüzden bunun ABD'de olacağından endişeliyim" dedi.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri direktörü Dr. Rochelle Walensky, geçen hafta CNN'e verdiği demeçte, Delta'nın önümüzdeki aylarda baskın değişken olacağını tahmin ettiğini söyledi.

Lee, "O kadar bulaşıcı ki, aşı oranlarınız yeterince yüksek olmazsa, aşılamaya rağmen salgının önünü alamazsınız" dedi. Delta varyantı, sürü bağışıklığına ulaşmak için nüfusun yüzde kaçının aşılanması gerektiği konusunda çıtayı yükseltiyor. "Daha endişe verici olan, çok sayıda aşılanmamış insan olduğunu bilmemizdir" diyen Lee, "Ve bu yüzden Delta'nın çok hızlı yayılmasından endişe duyuyorum."

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Hindistan'da başlayan daha sonra Rusya'da etkili olan ve 28 Nisan'da 5 kişide görülen Delta mutasyonu konusunda bilgilendirmede bulundu. Bakan Koca, dün itibarıyla 77 kişide söz konusu mutasyona rastlandığını söyledi.

728x90 Reklam Alanı