İlk yerli silahlı insansız deniz aracı

08.05.2021 19:09 - A +
İlk yerli silahlı insansız deniz aracı

Bu kapsamda hazırlanan ilk yerli ve milli silahlı insansız deniz aracının kontrol testleri tamamlandı. Şu anda botun insansız olarak operasyona hazır olduğunu dile getiren Tersane Genel Müdürü Utku Alanç, "Önümüzdeki günlerde harp başlıklı füze atışını da tamamlayarak projemizin artık tam anlamıyla operasyona hazır hale geldiğini duyuracağız" dedi.
 

KARADAN KONTROL EDİLEBİLİYOR


Yeni muhafız SİDA , Antalya Serbest Bölge'de uzun çalışmanın sonucunda üretildi. 400 km menzile sahip araç saatte 65 km hıza ulaşabiliyor. Dr. Erdal Torun da yapmış olduğu açıklamada, "Temel konseptleri ihtiva eden otonom sürüşü komuta kontrol yazılımlarını ve akıllı bir yapıya kavuşmuş bir şekilde geleceğe yönelik bütün ihtiyaçlara yön verecek bir şekilde geliştirilmiştir" dedi. 
 

HER ZAMAN DENİZE İNMEYE HAZIR 


ULAQ adı verilen SİDA, uçak gemisi, fırkateyn gibi yüzer platformlarda taşınarak istenildiği zaman denize indirilebiliyor. Üzerindeki füzeler 8 km uzaklıktaki hedefli tam isabetle vurabiliyor. SİDA'nın karadan kontrolü sahil kontrol istasyonundan yapılabiliyor. İstasyonun içinde bir kaptan, bir de nişancı konsolu yer alıyor. Testleri başarıyla tamamlanan SİDA için seri üretim aşamasına geçilmesi planlanıyor. İlk aşamada 50'nin üzerinde aracın suya indirilmesi hedefleniyor.  Oto pazarları, teknolojik ve dijital gelişmelerden nasibini alarak nostaljiler arasında yerini aldı. Artık evden çıkmadan binlerce aracı inceleyip alışveriş yapabiliyoruz. WhatsApp'ın gizlilik sözleşmesi için yapılan uzatma 15 Mayıs tarihinde sona eriyordu. Bu tarihten sonra yeni gizlilik sözleşmesini kabul etmeyenlerin hesapları askıya alınacak ardından da silinecekti.

728x90 Reklam Alanı