Vaka: 28,118

İyileşen: 32,249

Vefat: 262

Vaka: 28,118

İyileşen: 32,249

Vefat: 262

8.5955
10.1317
11.8629

...
Dünya

Orta Çağ işkence aleti gibi : Ağzın 2 milimetreden fazla açılmasını engelleyerek zayıflatan cihaz geliştirildi

Yeni Zelanda ve Britanya’dan bilim insanları obeziteyle mücadele amacıyla dişlere takılan ve ağzın katı gıdaları yiyecek kadar açılmasını engelleyen bir magnet geliştirdi.

Yeni Zelanda ve Britanya’dan bilim insanları obeziteyle mücadele amacıyla dişlere takılan ve ağzın katı gıdaları yiyecek kadar açılmasını engelleyen bir magnet geliştirdi. Duyurulan icat, Orta Çağ işkence aletine benzetildi. Yeni Zelanda’nın Otago Üniversitesi'nden ve Britanya'daki Leeds'ten bilim insanlarının geliştirdiği magnetler, ağzın 2 milimetreden çok açılmasını engelliyor. Ağzını katı gıdaları yiyecek kadar açılmasını engelleyen cihazın zayıflamaya yardımcı olacağı iddia edildi. 

Otago Üniversitesi’nin paylaştığı tweette, geliştirilen cihazın dünyada bir ilk olduğu ve küresel obezite salgınıyla mücadele için kullanılacağı belirtildi. Cihazın şu ana kadar yedi obez kadında denendiği, bu süre boyunca düşük kalorili sıvı diyeti uyguladıkları belirtildi. British Dental Journal isimli dergi, araştırmadaki kadınların ortalama 6.36 kilo kaybettiğini yazdı. 

Öte yandan deneyin katılımcıları cihazı kullanmanın zor olduğunu, konuşmayı da zorlaştırdığını ifade etti. Katılımcılardan biri kurallara uymadan çikolata gibi eriyebilen yiyecekleri de yediğini ifade etti. DentalSlim Diet Control isimli cihaz, sosyal medyada tepki çekti ve Orta Çağ işkence aletine benzetildi.